Kolonialna Kuba

Kolonialna Kuba

Kuba zachwyca swoim urokiem nie tylko ze względu na piękną kolonialną stolicę. Niespotykana przyroda, klimatyczne małe miasteczka i przemili ludzie sprawiają, że wakacje tam są jedyne w swoim rodzaju i na długo zapadają w serca.

Podróżowanie po wyspie nie jest proste, dlatego zdecydowałam się na wycieczkę autokarową. Dzięki temu mogłam bardzo dużo zobaczyć i usłyszeć ciekawe historie zaczerpnięte z codziennego życia na Kubie od przewodniczki. Pani przewodnik pokazała nam piękne palmy królewskie, które w całości trudno jest objąć obiektywem aparatu i małe, ledwo odrastające od ziemi krągłe palemki. Zabrała nas również na tytoniowe pola w Viñales, gdzie poznaliśmy sposoby suszenia tytoniu i gdzie ostatecznie runął mit o młodych Kubankach skręcających cygara na udach.

Przerywnikiem w podróży był dość nietypowy mural przedstawiający historię ewolucji (niezbyt urokliwy). Ciekawostką związaną z tym miejscem jest sprawa koloru okolicznych domów – nie dość, że występują bardzo podobne barwy, to jeszcze domostwa sprawiają wrażenie odnowionych za każdym razem, gdy przeprowadzana jest renowacja malowidła.

Palmy
Przykład endemicznej roślinności Kuby
Suszarnia
Suszarnia tytoniu
Tytoń
Suszony tytoń
Mural
Historia ewolucji – mural w Viñales

Kolejne przystanki w podróży na Kubie to: farma krokodyli (można tam spotkać endemiczne gatunki, takie jak kubański krokodyl, potrafiący skakać na wysokość 1,5m, czy kubańska hutia, nieco podobna do szczura), zatoka świń (tak piękna, że aż trudno uwierzyć, że była świadkiem zaciętej bitwy) oraz mauzoleum Che w Santa Clara.

Krokodyle
Endemiczne kubańskie krokodyle i zdezorientowany husky
Zatoka
Zatoka Świń
Santa Clara
Pomnik Che w Santa Clara

Zjawiskowy jest również region Trinidad, ze względu na otaczające go pola trzciny cukrowej (z piękną wieżą Iznaca, z której roztacza się malowniczy widok na równiny), śliczne pałace kolonialnych baronów cukrowych, niesamowite przytulne uliczki ze starymi samochodami w tle, muzyczne wieczory na świeżym powietrzu w „domu muzycznym” oraz klimatyczne bary ze sławetnym trunkiem (na rumie i miodzie) – Canchancharą.

Wieża
Wieża Iznaga
widok z wieży
Widok z wieży Iznaga
Ulice Trynidadu
Trynidad słynie z malowniczych uliczek i starych aut
niebieskie auto
Ulica z Trynidadu
Pan z osłem
Ulice Trynidadu
Schody
Casa de la musica
Pałac
Pałac baronów cukrowych
trunek
Najlepszy trunek Trynidadu

Na koniec krótkiej relacji z podróży chciałam podzielić się z Wami kilkoma migawkami – ciekawostkami: – Kubańczycy mają zaskakujący zwyczaj wyprowadzania na spacer ptaków w klatkach.

Ptak w klatce
Ptaszek w klatce na spacerze

Gra w domino, to świetna integracja sąsiedzka.

Pasjonująca gra w domino
Pasjonująca gra w domino

Salony fryzjerskie przypominają polskich „fryzjerów” z lat 80.

Fryzjer
U fryzjera

Sklepy na kartki i za peso narodowe świecą pustkami.

sklep
Sklep za peso narodowe
sklep
Sklep z towarem na kartki

Dzięki zmianom w przepisach dotyczących rejestracji pojazdów Kubańczycy mają nową formę pamiątek turystycznych.

rejestracje
Pamiątki w formie rejestracji samochodowych

Kult Che i propagandę partyjną widać na każdym kroku.

Che
Wszechobecny kult Che
Partia
Patriotyczny plakat

Niespotykany klimat Kuby trudno opisać w kilku słowach, dlatego wszystkim zainteresowanym tematem życzę, by mieli okazje przeżyć kubańską przygodę osobiście.