Kolory cieni do powiek, a typy urody

Kolory cieni do powiek, a typy urody

Dzisiejszy wpis będzie o cieniach do powiek, które mają duży udział w makijażu. Dlaczego cienie są takie ważne? Ponieważ piękny make up oczu pozwala podkreślić ich kolor i urodę. Oczy kobiety są zwierciadłem jej duszy.

Zacznijmy od punktu wyjścia czyli koła kolorów. Są na nim barwy podstawowe i pochodne (pochodne są mieszankami podstawowych); ciepłe i zimne; czyste i przygaszone; dopełniające/komplementarne (przeciwległe na kole) oraz analogiczne (leżące obok siebie). Czyli makijaż może harmonizować z kolorem oczu lub z nim kontrastować. Nim wybierzemy właściwe kolory cieni, rozjaśniamy powiekę jasnym cieniem (dopasowanym do naszej karnacji), który będzie stanowił bazę , ożywi on i optycznie „otworzy oko”, dodając spojrzeniu blasku.

Do wykonania stonowanego makijażu (np. do pracy) , wybieramy kolory leżące obok siebie (analogiczne) i pasujące do naszego koloru oczu. Aby dodać akcent podbijający naszą barwę tęczówki dobieramy jeden/dwa kolory (dopełniające) znajdujące się naprzeciw np. niebieski kolor oczu – fiolety jako kolory pasujące, żółty / pomarańczowy – podkreślające. Można też wykonać makijaż całkowicie kontrastujący, czyli mocno uwidaczniający kolor tęczówki – wtedy dominującym cieniem będzie ten przeciwległy z koła barw – w przypadku niebieskich oczu może to być np. pomarańczowy lub brązowy. Nie należy wybierać tego samego koloru cieni co tęczówka – oczy mogą wtedy wyglądać na zmęczone. Wybór kolorystyki zależy w dużej mierze od naszych upodobań. Jednakże w przypadku wyboru koloru niewspółgrającego z urodą należy się liczyć z tym, że dopasowania wymaga cały makijaż twarzy. Będzie on wtedy na pewno odbiegał od naszego naturalnego wyglądu.

Kolory tęczówek dzielimy na: niebieskie, szare, piwne, brązowe i zielone. Szare i niebieskie są najmniej nasycone i można dla uproszczenia klasyfikować je jako jedną grupę – są one charakterystyczne dla naszej szerokości geograficznej i dość popularne wśród Polek. Brązowe oczy to oddzielna grupa, występująca najczęściej na świecie i najłatwiejsza przy doborze cieni. Piwne są mieszanką zieleni, żółci i brązu (piaskowe z domieszką zieleni), natomiast zielone są najrzadziej spotykane.

Jakie cienie kupować? Najlepiej wybierać te z marek specjalizujących się w cieniach (gdzie bestsellerami są właśnie palety eye shadows). Osobiście polecam: Urban Decay, Huda Beauty, Tarte, Anastasia, The Balm. Unikałabym natomiast produktów, które oferują słabo napigmentowane palety. Intensywność koloru zawsze można sprawdzić na testerze (kolor powinien na skórze być jak najbardziej zbliżony do tego, który widzimy w opakowaniu). Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis trochę pomoże Wam przy kolejnych zakupach kosmetycznych.

Palety Cieni – Urban Decay „Born to run”; Huda Beauty „light” & „medium”

Książki – „Z miłości do makijazu” Anna Orłowska; „Makijaż bez tajemnic” Rae Morris

Sukienka – Only / Zalando