Weekend w Mediolanie

Weekend w Mediolanie
Nie jestem fanką minusowych temperatur. Zimne i ciemne miesiące traktuję trochę po macoszemu, z niecierpliwością wyczekując słońca, ciepła i jasnych soczystych kolorów w naturze.
Z chłodem natomiast radzę sobie wracając myślami do wakacji i przyjemnych wyjazdów w ciepłe i urokliwe miejsca. Jedną z takich podróży miałam okazję niedawno odbyć do Mediolanu i stamtąd przywiozłam kilka wspomnień uchwyconych w kadrach Kasi Księżopolskiej.
Milan
Będąc w Mediolanie nie sposób nie zwiedzić przeogromnej gotyckiej katedry, która roztacza swój majestatyczny urok na centralnym placu starego miasta. Zachwyca, tak po prostu. Inaczej nie da się tego ubrać w słowa.
Katedra
Najprzyjemniejszym przeżyciem jest zwiedzanie dachu świątyni – oglądanie z bliska rzeźb i gargulców i podziwianie przepięknej i rozległej panoramy tego niesamowitego miasta. Mnie udało się przespacerować po dachu katedry przy akompaniamencie ulicznego grajka wykonującego utwory Pink Floyd.
Dach
W czasie mojego wrześniowego pobytu w bezpośrednim sąsiedztwie katedry można było odwiedzić ciekawą wystawę pokazującą historię marki Louis Vuitton. Miałam okazję przyjrzeć się z bliska starym kuferkom, pięknym sukniom z lat 60. i 70. XX w i innym niezwykłym przedmiotom, których historia ściśle związana jest z haute couture.
lv
lv
Z wysoką modą związane jest również inne miejsce w pobliżu Piazza di Duomo – Galleria Vittorio Emanuele II, najstarsze włoskie centrum handlowe, nazwane na cześć pierwszego króla Królestwa Włoch.
Powstała w XIX wieku elegancka i klasyczna budowla urzeka detalami architektonicznymi, przeszklonymi kopułami i cudownymi wystawami sklepowymi znanych ekskluzywnych marek.
galeria
Z najnowszą historią galerii wiąże się ciekawy skandalik. Otóż w 2012 roku Restauracja Mc Donnald’s nie dostała pozwolenia na odnowienie dzierżawy po pierwszych dwudziestu latach użytkowania. Ponoć był to jedyny najemca, któremu odmówiono przedłużenia umowy. McDonald’s pozwał właściciela galerii,  miasto Mediolan, o odszkodowanie.  Podczas kilku ostatnich godzin działalności restauracja oferowała bezpłatne jedzenie i napoje, z czego skwapliwie skorzystało ponad 5000 klientów.
galeria
To tylko kilka miejsc, które udało mi się obejrzeć w tym pięknym mieście. Warte uwagi jest jeszcze sporo innych atrakcji, może uda mi się przywieźć stamtąd piękne fotografie następnym razem.

schody

Mając niewiele czasu na Mediolan, przez co program był napięty, musiałam zadbać o to, by strój był wygodny, ale jednocześnie ciekawy (w końcu to miasto mody!). Wybór mój padł na prostą sukienkę w botaniczne ornamenty, którą zestawiłam z podobnymi wzorniczo materiałowymi klapkami oraz jeansową kurtką z plecami ozdobionymi różanym wzorem.
schody

Niebieską tonację zestawu przełamałam niezastąpioną w podróży i bardzo wygodną turkusową nerką oraz różowymi okularami słonecznymi.

Wspomnienie o Mediolanie to naprawdę niezłe antidotum na jesienno-zimową chandrę.
Milan
Sukienka – H&M
Kurtka jeansowa – Na Oko
Klapki – Benetton
Okulary przeciwsłoneczne – Furla
Torebka-nerka – no name
Autorką zdjęć użytych w artykule jest Kasia Księżopolska: