Olśniewająca Sri Lanka

Olśniewająca Sri Lanka

Wyjazd na urlop to bardzo szczęśliwe i przyjemne życiowe wydarzenie, a jeżeli jeszcze jest zwieńczeniem snutych długie lata planów – tym bardziej cieszy i ekscytuje. Tak właśnie było w przypadku Sri Lanki, którą miałam okazję niedawno zwiedzać i o której w kilku słowach chciałabym opowiedzieć.

Budda
Posąg Buddy w Kandy

Azjatyckie kierunki należą do moich ulubionych, nie tylko ze względu na gwarancję pogody, przemiłych ludzi czy niesamowitą kuchnię, ale także z powodu atmosfery przesiąkniętej duchowością i spokojem. Sri Lanka, „olśniewający kraj”, ma w sobie coś jeszcze – różnorodność i wielokulturowość występujące na tak małym obszarze tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat tolerancji i otwartości. Tutaj każdy napotkany przechodzień serdecznie przywita się z Tobą, zapyta dokąd zmierzasz, skąd jesteś, będzie starał się Tobie pomóc (chociaż równie często będzie chciał wykorzystać Twoją nieświadomość i Cię oszukać).

Ludzie
Lankijskie kobiety, mnisi i sprzedawca

Sri Lanka ma do zaoferowania wiele historycznych i przyrodniczych atrakcji – osiem starożytnych  obiektów wpisanych na światową listę dziedzictwa UNESCO zadowolą każdego konesera, dziewięć parków narodowych śmiało może konkurować z kenijskimi, bogata i różnorodna fauna zachwyci i zadziwi.

Pagoda
Pagoda
Góra
Sigiriya
Budda
Stopy Buddy
SÅ‚onie
Sierociniec dla słoni

Przepiękne, oślepiająco jasne i praktycznie bezludne plaże otaczają południe wyspy, a niesforny ocean tworzy olbrzymie fale, które może i utrudniają pływanie, ale dodają błogiemu lenistwu posmaku przygody. Ten lazur wody, błękit nieba i zieleń palm wyraźnie dodają sił witalnych i energii oraz wyśmienicie wpływają na nastrój i relaks.

Plaża
Plaże Unawatuny
Plaża
Plaża z palmami
Plaża
Widok na Jungle Beach

Lankijczycy swój spokój ducha i pogodne usposobienie zawdzięczają po części swojej religijności. Kult Buddy widoczny jest na każdym kroku, a szczere oddanie religii wypływa z wewnętrznej potrzeby serca. Tłumy ludzi ubranych na biało zanoszą Buddzie dary w postaci pachnących kwiatów i świeżych owoców, śpiewają religijne pieśni i pokonują dalekie drogi pod górę do świątyń na boso ku czci swego Bóstwa.

Stragan
Sprzedawca kwiatów dla Buddy
Małpy
Mały częstujące się darami dla Buddy
Budda
Budda przy przydrożnym drzewie

Jedzenie na wyspie jest przepyszne, zdrowe i aromatyczne. Lankijczycy to wielcy znawcy ziół oraz amatorzy dodawania do potraw curry. Problematyczne jest jedynie okraszanie dobrych potraw alkoholem, gdyż jest on trudno dostępny (można zakupić wysokoprocentowe produkty jedynie w specjalnych miejscach) i niezwykle drogi (4-5 razy droższy niż w Polsce).

Cynamon
Stragan z cynamonem
Krewetki
Owoce morza
Stragan
Appam z ulicznego straganu
Sklep
Sklep z alkoholem

Jednym z najbardziej emocjonujących przeżyć na Sri Lance jest transport autobusowy – podróżowanie starymi busikami to duże wyzwanie. Kierowcy, tak zwani „bus bastards” jadą szybko, dynamicznie, nie zważając na przepisy drogowe mkną po wąskich dróżkach i wyprzedzają tuk tuki „na trzeciego”. Nastrojowa hinduska muzyka, wszystkowiedzący bileter, wszechobecne ołtarzyki i przemili współtowarzysze podróży to już przyjemny dodatek do obrazu transportu publicznego.

autobus
A kuku z autobusu
Autobus
Wnętrze autobusu z telewizorem i ołtarzykiem
Tuktuk
Alternatywny środek transportu – tuktuk

Piękna i gościnna Sri Lanka to kraj o wielu twarzach, nie sposób poznać ją dogłębnie goszcząc tam tylko kilka dni. Przyjechałam zachwycona, ale też zmęczona, będę wspominać ten kraj bardzo miło, ale nie bezkrytycznie. Jestem także ciekawa Waszych opinii na temat tej wyspy.

Napisy
Tablice
Obraz
Sztuka na ulicy