Niezapomniane Zakynthos

Niezapomniane Zakynthos

Sezon urlopowy wystartował pełną parą, wszyscy smażą się na plażach i popijają drinki z palemką, zasłużony wypoczynek po wytężonej pracy należy się przecież każdemu. Wszechobecnie panujące rozluźnienie skłoniło mnie do przygotowania kilku zdjęć z moich niedawnych wakacji na urokliwej wyspie Zakynthos. Zapraszam Was zatem do zapoznania się z paroma moimi bajecznymi wakacyjnymi wspomnieniami.

Para

Zakynthos, jako urlopowa destynacja, jest obecnie bardzo modne, co będąc tam zauważaliśmy na każdym kroku. Polakiem mógł okazać się praktycznie każdy (sprzedawca, kelner, opiekun w hotelu itd.), polskie menu widniało w knajpkach, a Grecy nauczyli się nawet najbardziej podstawowych zwrotów – „Chodź Pan, spróbuj! Na druga nóżka!” 😉 Nie ma zatem praktycznie żadnych barier językowych.

allegro

Hotele w Zakynthos może nie są z górnej półki, ale na pewno wygodne, pięknie położone i zapewniające rozmaite atrakcje.

Najbardziej jednak urzeka piękno przyrody. Malownicze zatoczki, urocze piaszczyste plaże, góry przy samej linii brzegowej, cudne gaje oliwne i czarujące miasteczka – tyle perełek znajduje się w jednym, stosunkowo niewielkim miejscu.

street

skała

brzeg

Obowiązkowym punktem programu jest wizyta w Zatoce Wraku, oraz oglądanie jej z góry z punktu widokowego. Słowa nie opiszą malowniczości tego kadru. Sam wrak dodaje tylko smaczku, chociaż z bliska okazuje się być pordzewiałą i rozsypującą się kupą blachy. Ogromne białe skały łączące się z lazurem mora i zielenią roślinności tworzą jedyną w swoim rodzaju scenerię, a mnie jeszcze dodatkowo udało się uchwycić tęczowy rozbłysk. Po prostu bajka!

zatoka

shipwreck

Kolejne miejsca warte odwiedzenia to przede wszystkim Keri , przystosowane i przygotowane na romantyczne zachody słońca (warto obejrzeć te wspaniałe klify!), Porto Vromi, do którego prowadzą 2 odrębne kręte drogi (każda do innej zatoczki, więc nie łączą się na dole), Blue Caves (zwłaszcza o poranku, gdy promienie słońca odbijające się w wodzie nadają jej niesamowity i niespotykany kolor), czy plaża Xigia ze swoim leczniczym źródełkiem.

Keri

Vromi

Blue Caves

Nie sposób też pominąć Kalamaki Beach, piaszczystej olbrzymiej plaży, przy której znajduje się rezerwat przyrody z żółwiami Caretta Caretta. Kalamaki oferuje również przepiękny widok na wyspę w kształcie żółwia, a także niesamowite obrazki lądujących samolotów.

wyspa żółwiaKalamaki

Kalamaki Beach

Stolica wyspy, Zante, to niewielka miejscowość portowa. Urocze nadbrzeże z małymi rodzinnymi knajpkami oraz przylegające do portu uliczki na pewno ucieszą oko i będą doskonałą bazą do urokliwych kadrów. 😉

Zante

Ikony

Na koniec kilka słów chciałam poświęcić niezwykłej gościnności i uprzejmości Greków. Każdy zapytany przez nas człowiek chętnie wszystko tłumaczył, pokazywał, z uśmiechem życzył miłego dnia. Właściciel tawerny potrafił dodać do zamówienia darmowy dzbanek wina, tylko dlatego, że na dworze pojawiła się lekka mżawka, sklepikarze nie zrażali się gdy nic nie chcieliśmy od nich kupić i życzyli udanych wakacji. Chyba życie w takim ciepłym i urokliwymi miejscu zbawiennie wpływa na humor i charakter. 😉

Local

Uliczka

Wybrzeże

Kościółek

Drzwi