Słoneczne Side

Słoneczne Side

Żar leje się z nieba, a kapryśne lato postanowiło tym razem nawiedzić nas dużo wcześniej, niż przewiduje kalendarz. Jest to zatem wspaniała okazja, by podzielić się z Wami kilkoma migawkami z mojego ostatniego pobytu w upalnej Turcji.

Tureckie łapacze snów
Tureckie łapacze snów

Jako miłośniczka wyjazdów na własną rękę (najlepiej w dalekie obszary Azji) nie jestem przekonana do pobytów All In organizowanych przez biura podróży, czuję się w obowiązku jednak przyznać, że tym razem TUI stanęło  na wysokości zadania i zaspokoiło wszelkie moje potrzeby.

Trafiliśmy do wspaniałego hotelu, położonego blisko morza, z rewelacyjnym aquaparkiem, z pięknymi rozległymi basenami oraz przemiłą obsługą. Wszystko było sprawdzane po wielokroć, wczasowicz czuł się bezpieczny i otoczony opieką, dodatkowo szeroki wachlarz atrakcji sportowo – kulturalnych uatrakcyjniał przemiły pobyt. Nie wspominając już o obłędnym jedzeniu….

Nasza droga na plażę
Nasza droga na plażę
Foam party w basenie
Foam party w basenie

Tak naprawdę jednak chciałam napisać kilka słów o przepięknej miejscowości Side – „naszpikowanej” wręcz antycznymi zabytkami, w okolicy której położony był mój hotel.

Miasteczko jest na tyle kompaktowe, że wystarczy kilka godzin na jego zwiedzenie, ale jego klimat i urokliwe, instagramowe wręcz zakątki sprawiają, że jest to obowiązkowa pozycja na liście „to do”. 😉

Ruiny fontanny
Ruiny fontanny

Side to starożytne miasto, którego nazwa w ówczesnym barbarzyńskim języku znaczyła „owoc granatu”. Według greckiej mitologii Side była córką kreteńskiego boga Taurosa. Miasto znajdowało się natomiast pod opieką bogini Ateny, której podobiznę wybijano na monetach.

Side w początkach swego zostało burzliwie potraktowane przez historię –  w IV w pne. Zagarnął je dla siebie Aleksander Wielki, następnie parokrotnie przechodziło z rąk do rąk (przez jakiś czas było nawet rządzone przez piratów), aż w końcu dzięki podbojowi Konsula Serviliusa Vatii miasto trafiło pod skrzydła Imperium Rzymskiego.

Dzięki tym różnorodnym wpływom można obecnie podziwiać piękne antyczne ruiny, największe w całej Azji Mniejszej  – pozostałości wielu kultur.

Do najpiękniejszych należą: kompleks teatralny zbudowany w rzymski sposób i mogący pomieścić 15-20 tysięcy osób, mury miejskie zapewniające wejście do tego miejsca przez hellenistyczną bramę główną oraz przepiękne fragmenty Świątyni Apolla, znajdujące się nad samym morzem.

Teatr
Teatr
Brama miejska
Brama miejska
Ze Świątynią Apolla w tle
Ze Świątynią Apolla w tle
Świątynia Apolla
Świątynia Apolla

Ponadto wśród ruin można znaleźć jeszcze kilka innych świątyń, akwedukty, fontannę, łaźnię publiczną czy agorę.

Świecidełka i pamiątki
Świecidełka i pamiątki

Miasto Side to nie tylko niesamowita historia starożytna, lecz także klimatyczna nadmorska miejscowość z urokliwymi uliczkami ze sklepami i straganami oraz przepięknym nadbrzeżem z promenadą. Uważam, że spędziłam tam wspaniale czas, czego i Wam życzę. 😊

Sklep z przyprawami
Sklep z przyprawami
Knajpa pod Derwiszem
Knajpa pod Derwiszem
wypoczywający w upale
Piesek wypoczywający w upale
Z ruinami
Z ruinami 😉