Stylizacja z sukienką w pomarańczowe kwiaty

Stylizacja z sukienką w pomarańczowe kwiaty

Ponoć pomarańczowy to nowy czarny ;). Takie stwierdzenie może być prawdą w tytule netflixowego serialu o kobiecym więzieniu, jak to jednak wygląda w stylizacjach? W moim życiu barwa ta gra rolę istotnego dodatku, nie przebija się do mainstreamu. Kolor jest intensywny, trudny i bardzo mocny, dlatego doskonale poradzi sobie w outficie jako element wspomagający.

przed kawiarnią

Pomarańczowy kojarzy się przede wszystkim z jesienną aurą, z opadającymi liśćmi, z dorodną i pyszną dynią czy z owocami miechunki. To kolor zachodzącego słońca i zdrowej marchewkowej zupy. W naszym obszarze geograficznym pomarańczowy utożsamiamy z rozrywką, ekstrawertykami, ciepłem, ogniem, energią, aktywnością, a także niebezpieczeństwem. W Azji natomiast jest bardzo ważnym symbolem buddyzmu i hinduizmu.

Według konfucjańskiej filozofii życie to oddziaływanie na siebie dwóch przeciwstawnych pierwiastków yin i yang. Żółty oznacza doskonałość i szlachetność, czerwony natomiast jest synonimem szczęścia i władzy. Obie barwy porównano do światła i ognia, duchowości i zmysłowości, pojęć pozornie przeciwnych, a tak naprawdę się uzupełniających. Z interakcji między nimi powstał pomarańczowy – kolor przemiany.

W buddyzmie pomarańczowy oznacza najwyższy stan doskonałości. Szaty o tej barwie, noszone przez buddyjskich mnichów, zostały wybrane przez samego Buddę już w V wieku p.n.e. Kolor ten był bowiem dla niego znakiem wyrzeczenia się świata zewnętrznego i przywiązania do porządku.

torebka na kolanach

Pomarańczowy jest bardzo dobrze zauważalny w słabym świetle lub pod wodą. Wynika to z faktu, że barwa wody, czyli kolor niebieski, na kole barw jest przeciwstawna do pomarańczu. Tworzy z nim kontrast. Ta cecha sprawia, że odcień pomarańczowy, znany jako ochronny, występuje na tratwach ratunkowych, kamizelkach ratunkowych oraz na bojach (a także na „czarnych skrzynkach” w samolocie).

Dziewczyna siedzi w kawiarni przy kawie

Tłem do pomarańczowych kwiatów na sukience występującej na zdjęciach jest intensywne bordo. Dla tego zestawu szalenie istotne jest dodanie czerwonych szczegółów, w tym przypadku ozdobnych elementów butów oaz mojej karminowej pomadki, aby odbiór stroju był harmonijny. Styliści modowi nazywają taki zakres rozpiętości barw schematem analogicznym. Kolory, by współbrzmieć spójnie ze sobą, muszą na kole barw tworzyć kąt nie większy, niż 120o.

Dziewczyna z kawą

Taki zabieg proponowałyśmy już na naszym blogu w zimowej stylizacji z malinowym płaszczem:

http://www.girlsinheels.pl/raspberry-cherry/

Zestaw rozweselają białe dodatki, torebka i sneakersy. Dzięki nim outfit nabrał kobiecego charakteru. Już od kilku sezonów białe akcenty traktowane są jako stylowe i eleganckie urozmaicenie codziennych strojów.

białe dodatki

Biel dodatków rozświetlała już u nas niejedną stylizację, a jako przykład może posłużyć doskonały wpis Riny o białych kozakach:

http://www.girlsinheels.pl/white-boots/

Sukienka – Ichi

Torebka – Ochnik

Sneakersy – Mexx

Dziewczyna w białych butach przed kawiarnią

A nasze bohaterki z „Orange is the new black” muszą to hasło przyswoić jako przewodnie, gdyż ich stylówki bazują na barwie, którą strażnik będzie mógł łatwo wypatrzeć podczas prób ucieczki z więzienia. 😉