Jedyna taka Tajlandia cz. 1

Jedyna taka Tajlandia cz. 1

Tajlandia w powszechnej opinii uważana jest za najłatwiejszy i najbezpieczniejszy kraj azjatycki do samodzielnego podróżowania. W dużej mierze to prawda, jednakże to kraj ciekawy, kontrastowy i zbudowany ze złożonych wartości, dlatego każda wizyta tam jest zaskakująca, niesamowita i pełna niespodzianek (nie tylko miłych). Jako niezaprzeczalna fanka ciepła i wschodnich klimatów postanowiłam odbyć kolejną podróż do mojego ulubionego kraju i kilkoma wrażeniami chciałabym się tutaj podzielić.

Tym razem podróż obejmowała nie tylko cudne wyspy z malowniczymi zatokami, chciałam również zobaczyć trochę północnych rewirów, naszpikowanych dziwnymi tradycjami, niesamowitymi świątyniami i cudami natury.

Chiang Mai
Hmmmm

Zanim dotarłam na północ do uroczego i lubianego przez turystów Chiang Mai, trochę czasu spędziłam w Bangkoku (tam najłatwiej dostać się samolotem z Europy). Hitem pobytu było zwiedzanie nowoczesnego wieżowca „piksela” – King Power Maha Nakhon z niedawno otwartym przeszklonym tarasem na wysokości  74 piętra (314 m) –  przyznam, że spacerując w ochronnym obuwiu po grubym szkle nogi miałam jak z waty. 🙂

Roztaczający się widok zapiera dech w piersiach…

Bkk
Wieżowiec – Piksel
Bkk
Szklany Taras
Bkk
Panorama Bangkoku z 314 m

Pierwszy raz miałam również okazję oglądać tajski boks na żywo (ała… – to wybitnie męska rozrywka 😉 ).

 

Bkk
Tajski boks

Z Bangkoku udałam się w całonocną podróż (13 godzin) pociągiem kuszetkowym w stronę Chiang Mai. Jest to całkiem ciekawe przeżycie – podróż zaczyna się na wygodnym fotelu (ze stolikiem w pakiecie), który to po 2-3 godzinach jazdy rękoma konduktora przeistacza się w przytulne łóżeczko. Karta menu zawiera umiarkowanie dobre i wyjątkowo jak na tajskie warunki drogie kolacje i śniadania – pomyślano o wszelkich potrzebach i udogodnieniach dla podróżujących.

Chiang Mai
Pomnik 3 królów (dawni włady Chinang Mai, Chiang Rai i Sukhothai)

Cel długiej podróży – Chiang Mai, to miasto ukochane przez hipsterów. Poza kilkudziesięcioma świątyniami (lub ich starożytnymi ruinami) ukrytymi za miejskimi murami znajduje się tam nocny market, gdzie można kupić tanie bibelotki, posłuchać muzyki na żywo czy zjeść nawet niecodzienne przysmaki (ja się nie odważyłam 😉 ).

Chiang Mai
Wat Chedi Luang
Chiang Mai
Wejście do świątyni
Chiang Mai
Stare miasto w Chiang Mai
Skorpion
Lokalny przysmak – skorpion
Chiang Mai
Lokalny przysmak – krokodyl

W każdą niedzielę jedna z głównych ulic zamienia się także w Walking Street – jest zamknięta dla ruchu kołowego i staje się na chwilę bazarem z morzem ludzi przetaczających się w różnych kierunkach.

Chiang Mai to nie tylko atrakcje w mieście, to także cudne świątynie ukryte pośród gór, to park narodowy Doi Inthanon z najwyżej położonym punktem w Tajlandii, przecudnym wodospadem i bliźniaczymi pagodami Króla i Królowej, to niesamowita podniebna przygoda na tyrolce Skyline Adventure… Blisko też stąd do wioski Długich Szyi (czyli pań, którym obręcze ratowały życie przed tygrysami), do białej świątyni Chiang Rai (zbudowanej z 30 lat temu i nieco kiczowatej, także atrakcja trochę na siłę 😉 ), czy do granicy z Laosem i Mjanmą (Birmą) czyli do tajemniczego Złotego Trójkąta (dawnej stolicy bezprawia i opium).

Chiang Mai
Posągi przed świątynią
Chiang Mai
Świątynia w górach i nowoczesna technika
Chiang Mai
Chiang Rai
Long Neck
Wioska Długich Szyi
Chiang Mai
Wodospad Wachiratarn
Chiang Mai
Pagoda Króla

Kilka dni to za mało, by nacieszyć się niesamowitym klimatem Chiang Mai, jednakże trzeba było ruszyć  dalej, ku wzywającym mnie plażom i falom.

Chiang Mai
Lampiony w świątyni

Po drodze zatrzymałam się jeszcze na chwilę w Sukhotthai, by na rowerze zwiedzić pierwszą stolicę tajską, a następnie busem, samolotem i promem dotarłam na wyspę, o której opowiem w następnym poście. 😉

Sukhothai
Sukhothai
Sukhothai
Świątynia w Sukhothai