Zimowy nordic walking

Zimowy nordic walking

Nordic walking to forma rekreacji, którą mogę uprawiać w każdym miejscu i o każdej porze roku. Najbardziej jednak cieszy mnie ta aktywność zimą i wczesną wiosną, gdy na dworze króluje mróz i wiatr, a ja – na przekór swym preferencjom pogodowym – wychodzę z domu spod ciepłego koca i dotleniając się produkuję endorfinki.

Dziewczyna z kijkami

W treningu z kijkami lubię również to, że maszerując spalam 20% więcej kalorii niż w przypadku gdybym tych dwóch pomocników ze sobą nie miała. 😉 Dzisiaj sprawdziłam, że okrążając dwukrotnie poznańskie jezioro Rusałka (7,5 km) spalam aż 400 kcal. Całkiem porządny obiadek idzie w niepamięć. Do tego, praktycznie bez zmęczenia, a potem także bez zakwasów, równomiernie angażuję 90% mięśni mojego ciała, nie obciążając przy tym stawów, rozluźniam napięcia przy kręgosłupie, dbając przy okazji o serce i układ krwionośny. Czego chcieć więcej od sportu?

Kijki od Nordic Walking w gorze

Nordic walking, a właściwie na początku, marsz z kijkami (sauvakävely) wymyślili Finowie. Już w latach 20. XX wieku fińscy narciarze biegowi utrzymywali dzięki niemu formę przez cały rok. Taki rodzaj treningu stał się inspiracją do wymyślenia przez sportowe firmy specjalnych kijków dla aktywnych i marketingowe rozpropagowanie tego sportu. Pierwszym przedsiębiorstwem, które spopularyzowało termin „nordic walking” był amerykański Exel – miało to miejsce w 1999 roku.

Dziewczyna na alejce pełnej śniegu

Dla początkujących podam teraz kilka technicznych szczegółów. Kijki do nordic walking wyposażone są w uchwyty oraz paski na nadgarstek, eliminujące potrzebę mocnego chwytania rączek. Kije zazwyczaj posiadają zdejmowane gumowe końcówki do użytku na twardych powierzchniach oraz hartowane metalowe bolce przeznaczone do stosowania na miękkim podłożu. Większość kijków jest wykonana z włókna węglowego, które charakteryzuje się niską wagą, a dodatkowo doskonale pochłania drgania podczas marszu.

Ważne, by dobrać kijek odpowiedni do swojego wzrostu (istnieje na to odpowiedni wzór: wzrost x 0,68).

Dziewczyna prezentuje kijki do nordic walking

Jak ubrać się na trening? Przede wszystkim wygodnie, ciepło, ale też stylowo. Można poszaleć z dodatkami typu getry, czy ortalionowa spódnica, najważniejsze jednak, by pamiętać o wygodnych sportowych butach i komfortowych dla ciała materiałach. Stylistki modowe będą zwracać oczywiście uwagę także na spójność kolorystyczną stroju.

Dziewczyna w czapce i okularach w parku

O treningach na naszym blogu piszemy niewiele, zachęcam jednakże do powrotu do wpisu o butikowej siłowni: https://www.girlsinheels.pl/36-minut-do-wymarzonej-formy/.

Kurtka – Esmara

Spódnica – 4F

Czapka – Tu Sainsbury

Komin i getry – H&M

Bluza – New Balance

Okulary – Furla

Kobieta na spacerze w parku